I want a certificate that allows me to make as big a box office as possible.
Ridley Scott

SSL-tanúsítvány

Az 1990-es évek eleje-közepe óta az internet mindennapossá vált. Ma már a Föld népességének nagy hányada használja munkában és magánéletben egyaránt, és egyre szigorodnak a vele szemben támasztott követelmények, elvárások… A kezdeti boldog igénytelenség után mára fontos szemponttá vált az eszközök közötti kommunikáció megbízhatósága. A világ megelégelte az elharapózó, egyre agresszívabb adathalászatot. A fejlesztők ennek megakadályozására találták ki a Secure Sockets Layer (SSL) titkosítási protokollt. Ezt később finomították, ami a Transport Layer Security (TLS) elnevezést kapta. Al­kal­ma­z­ásuk esetén a böngésző webcímrovatában lévő, eddigi http betűcsoport egy betűvel bővül. Ezentúl https (Hypertext Transfer Protocol Secure) lesz. Az s betű a biztonságra utal.

Tanúsítvány nélkül

Az elterjedtebb böngészők ma már igen finnyásak. A weboldal betöltődésekor megvizsgálják annak internetcímét (URL-jét), és ha a hálóhely üzemeltetője nem gondoskodott az SSL beállításáról, rögtön csalódottan jelzik:

Állítólag a keresőmotorok is figyelnek a weboldalak megbízhatóságára, és a találati listájukban hátrébb sorolják a tanúsítvány nélküli találatokat, ráadásul a figyelmesebb felhasználók szintén ellenőrizhetik a tanúsítvány meglétét, és a hiánya esetén bizalmatlanná válhatnak. Ezek a tényezők a legtöbb hálóhely-üzemeltetőt a tanúsítvány megszerzésére késztetik, mert csökkenhet a weblapjaik látogatottsága.

Különböző hitelesítésű tanúsítványok

Bizonyára minden tárhelyszolgáltató kínál különböző rendeltetésű (és árú) SSL-tanúsítványokat. Így van ez a szolgáltatómnál, a DiMa.hu Kft.-nél is. A tanúsítványokról szóló részletes leírása önálló weboldalon található. Gondolom, valahogy hasonlóképpen járhat el a többi szolgáltató is, de hogy biztosítanák, sőt, elmagyaráznák az ingyenes változat beállítását, az azért nem lehet túl gyakori…

Ha a hálóhelyedet nem használod adatvédelmi szempontból különleges biztonságot igénylő célokra (például nem üzemeltetsz online webshopot, melynek működtetésekor a felhasználó bizalmas adatokat – esetleg számlaszámot vagy bankkártyaszámot – kell megadjon), megfelel a célnak egy olcsóbb, vagy akár ingyenes verzió is.

Ingyenes SSL-tanúsítvány beállítása a DiMa.hu Kft.-nél (videó, 5:01)

Végül SSL-tanúsítvánnyal

A videón bemutatottakat követve néhány perc alatt elvégezhető a beállítás. Itt az eredménye (és ennek kapcsán is hálát adok a sorsnak, hogy – immáron egy évtizede – rátaláltam a DiMa.hu Kft.-re).

Tény, hogy az általam alkalmazott ingyenes változat csak a technikai hitelesítést biztosítja, azaz, a tanúsítványt nem írta alá hatóság…

Frissítés:

Kiigazítások

Két és fél hónapnak kellett eltelnie ahhoz, hogy észrevegyem az átállás egy fontos következményét. A védett kommunikáció elve tiltja a vegyes aktív tartalom létrehozását (mely jó pár HTTP-kérelem között nemcsak például a más szájtokon lévő szkripteket érinti, hanem a saját hálóhelyről abszolút elérési úttal meghívottakat is). Kiderült, hogy a böngésző megakadályozza a biztonságos weboldalról nem biztonságos protokollal meghívott szkriptek letöltését és futtatását, amiről egyidejűleg tájékoztatást is ad a konzolján:

A böngésző letiltotta a szkript letöltését
Protokollátállítás során tehát célszerű a hivatkozások ellenőrzése, hiszen a korábban készült weboldalakon http: vezeti be az internetcímeket, minthogy készítésükkor ismeretlen fogalom volt a titkosítási protokoll. A böngésző szerencsére nem olyan kényes a vegyes passzív/megjelenítő tartalom létrehozását célzó (például kép-) hivatkozások útvonalának megítélésében. Helytelen protokollhivatkozás esetén – bár a konzolon zsörtölődik egy kicsit, azért – a vegyes (nem biztonságos) passzív tartalmat megjeleníti a biztonságos oldalon.

Miután mindez napvilágra került, kijavítottam a Google-hirdetések hivatkozását az érintett weblapokon (és, ha már kézbe vettem őket, némelyeken a feltétlenül szükséges esetekben végrehajtottam pár, főként technikai jellegű apró változtatást), végül e módosítások időpontját – Korszerűsítés elnevezéssel – felvettem az oldalak alján lévő dátumlistába. (Csak emlékeztetőül: a listában a legalsó keltezés a legtöbb weboldalamon, ahogy ezen is, nem az utolsó változtatás tényleges dátumát mutatja, hanem az oldal letöltésének időpontját. Erről a problémáról többet olvashatsz az Utolsó módosítás című weblapomon.)

Készült:
Utolsó módosítás:
Korszerűsítés:
Frissítés:
Kiigazítás*:
2019. 07. 22.
2019. 07. 24.
2019. 10. 14.
2019. 10. 26.
*A Google-hirdető és a Google-látogatáselemző legutóbbi előírásait érvényesítő változtatások.
© Tuna András, 2006–2023